Exactly! I have been utlizing the local bait vending machine ( 2.50 for a tub of 12-15?)
Then I moved up to the freeze dried ones in a pouch (3000 for $6) but live has to be so much healthier i would think...
and i wonder if the bait guy needs a local vendor? I already contacted him when his machine didnt give me change... he seems nice... hmmm ...
I may email that guy on craigslist and see what kind of response he got....
( oh I can imagine the look on DH's face when I mention this! lol)
--- In CHICKENS-101@yahoogroups.com, Bobbye Land Hudspeth <bobbyesox@...> wrote:
>
> One of the sites I checked for instruction said all you need was a tub and
> cornmeal or oatmeal etc. Another said you need THREE tubs and know when to
> divide them out so that adults didn't eat babies. I'm going to go for the
> "one tub" and see what happens. They're so dratted expensive, I'd think you
> could easily start a little sideline business supplying for a pet store if
> you got 'em growing really well. Reptile people feed a LOT of them. And bird
> people. And, at least on our farm, chicken people. :)
> Bobbye
CHICKENS-101@yahoogroups.com
No comments:
Post a Comment